
ЩОДО СТАЖУ, НАБУТОГО НА ТЕРИТОРІЇ СУСІДНІХ ДЕРЖАВ
23 грудня 2022 року набрав чинності Закон від 01.12.2022 №2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року». Це означає, що починаючи з 23 грудня 2022 року, правові відносини з російською федерацією та республікою білорусь зупинені офіційно, а тому жодні запити на отримання правової допомоги виконуватись не будуть.
Зупинення дії Конвенції 1993 року та Протоколу 1997 року передбачено лише у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.
Після зупинення дії, Конвенція 1993 року не застосовуватиметься у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь щодо будь-яких документів, виданих, посвідчених у вказаних країнах, незалежно від дати їх видачі, посвідчення.
Офіційні документи, видані з 27 грудня 2022 року компетентними органами російської федерації та республіки білорусь, приймаються на території України виключно за умови легалізації, в даному випадку, проставлення апостилю, оскільки росія і білорусь є учасниками Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів 1961 року, яка є чинною у відносинах України з цими державами..
Пенсії громадянам, які проживали (працювали) на території російської федерації, призначаються на умовах, визначених Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Для призначення пенсії до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) на території росії по 31.12.1991 року.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 та №2 визначається з урахуванням періодів роботи в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці за Списком №1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.
Документи, необхідні для призначення пенсії (довідки про стаж роботи або навчання до 01.12.1991, уточнюючі довідки про пільговий характер роботи, про цивільний стан особи та інші документи враховуються при призначенні пенсії за умови проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений, передбаченого статтею 4 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05 жовтня 1961 року).
Особам, яким пенсія призначена відповідно до законодавства України, перерахунок пенсії проводиться за матеріалами пенсійної справи, при цьому періоди роботи на території російської федерації, зараховані до страхового стажу при призначенні пенсії, не виключаються.
Офіційні документи, видані в Україні, для використання в росії та білорусі підлягають засвідченню апостилем органами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року №61 (з урахуванням змін, внесених постановою КМУ від 27.05.2022 №631).